CZY MEDIACJE SĄ DLA CIEBIE?

Szanowni Państwo,

przypominam, że w Gminie Łapsze Niżne możecie skorzystać z nowego, bezpłatnego wsparcia mediatora. Najbliższy dyżur mediatora odbędzie się 9 i 23 czerwca od 17:00 do 20:00.

Zachęcam do zapoznania się z informacją, dzięki której dowiecie się Państwo, czym są mediacje.

Mediacja to dobrowolny i poufny proces porozumiewania się, stron będących w konflikcie, w obecności neutralnej i bezstronnej osoby (mediatora).

Mediator pomaga osobom będącym w konflikcie (stronom) w stworzeniu warunków które sprzyjają porozumieniu. Mediacje mogą odbyć się „umownie” – strony same zgłaszają się do mediatora, lub ze skierowania sądu.

Z czym można przyjść do mediatora?

Niemal każdy konflikt (z wyłączeniem sytuacji przemocy) nadaje się do mediacji. Oto kilka przykładów:

• próba pojednania małżonków – pomoc skłóconym małżonkom w osiągnięciu porozumienia,

• sprawy około rozwodowe: ustalenie kontaktów z dziećmi – plan opieki rodzicielskiej, ustalenie wysokości alimentów,

• konflikty sąsiedzkie

• konflikty na linii pracodawca – pracownik, pracownik – pracodawca.

Mediacje są poufne – co znaczy, że nawet w przypadku kiedy nie uda się osiągnąć porozumienia, treść prowadzonych rozmów jest tajna i nie może stanowić dowodu w przypadku gdy spór trafi do sądu.

Po co nam mediacje?

Najprościej rzecz ujmując, żeby zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Sprawy sądowe potrafią ciągnąć się przez długi czas i są niestety związane także z dość dużymi kosztami postępowania sądowego. Często w przebiegu mediacji, przy fachowej pomocy mediatora okazuje się, że udaje się wypracować rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony bez konieczności wszczynania postępowania sądowego. Ugoda zawarta przed mediatorem ma po jej zatwierdzeniu przez sąd moc prawną ugody zawartej przed sądem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.